Yangın Algılama ve Yangın Alarm Sistemleri için yorumlar kapalı

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri :

Sulu sistem yangın söndürme dolabı

Sulu sistem yangın söndürme dolabı

Bloklarda, acil durumlarda ikaz vermek üzere  yangın ihbar sistemi ve yangın anında kullanılmak üzere sulu sistem yangın dolapları (yangın su hortumu dolabı) mevcuttur.  Bu dolaplar merdiven tarafındaki dairenin hemen yanındaki dolabın içerisinde bulunmaktadır.

Yangın söndürme tüpleri

Yangın söndürme tüpleri

Ayrıca katlarda yangın söndürme tüpleri mevcuttur . (Lütfen siz de yangın söndürme cihazlarının son kullanım tarihlerini kontrol edin, ettiriniz.)

Yangın çıkış merdiveni

Yangın çıkış merdiveni

Her binada bir adet yangın merdiveni bulunmakta olup, olası bir yangın durumunda asansörleri ve bina içi merdivenleri kullanmaktan kaçınarak bu yangın merdivenlerini kullanmanız önemle hatırlatılır.

• Bloklarda bulunan yangın merdivenleri bir tehlike anında sakinlerin binayı emniyetle tahliye etmesi amaçlıdır. Katlarda bulunan sahanlıklara ve yangın merdivenine, ayakkabı, bisiklet v.b. eşyaların konulması kesinlikle yasaktır.

Yangın Anında Yapılacak işler

Anormal bir durum ile karşılaşan bir kimse (Duman, yanık kokusu, yangın v.b.) soğukkanlılığını muhafaza ederek aşağıdaki uygulamaları yapmalıdır;

• Telaşlanmayınız (Panik, en büyük tehlikedir).

• Bulunduğunuz yerde manuel yangın ihbar butonu varsa basınız ve yangını çevrenizdekilere duyurunuz.

• En hızlı yolla Site Yönetimini, Güvenliği, Blok Yönetimini ve bina görevlisini haberdar ediniz.

• Can ve mal emniyetini riske etmeyecek şekilde mevcut yangın söndürme teçhizatını kullanarak yangını çıktığı anda söndürmeye çalışınız. Yangının tahribatını ve yayılmasını önleyici, azaltıcı tedbirleri alınız. Bunları yaparken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayınız.

• Yangının yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatınız. Eğer Yangın daha ciddi boyutlarda ise,

• İtfaiye’ ye telefon ediniz, adresi en kısa ve doğru şekilde bildiriniz, mümkünse yangının cinsini bildiriniz.

• İtfaiye gelinceye kadar yangını söndürmek için elde mevcut imkânlardan yararlanınız.

• Görevlilerden başkasının yangın sahasına girmesine engel olunuz.

• Eğer yangın kontrol edilemez boyutlarda ise binayı tahliye ettiriniz.

• İtfaiye araçlarının binaya yaklaşmasını kolaylaştırmak amacıyla bina çevresini araçlardan arındırınız.

• Kuruluş, görev ve çalışma biçimleri önceden belirlenen servisler (Koruma, kurtarma, ilk yardım, v.b.) kendileri ile ilgili çalışmaları yapacaklardır.

• Eğer yangın gece meydana gelmişse, yangını ilk gören kişi öncelikle İtfaiye’ ye (110 no’ lu telefonla) yangının çıktığı yeri adres belirterek haber verecek, daha sonra yangın alarm sistemini çalarak binada bulunan diğer kişileri haberdar edecektir. Ayrıca acil durumlarda aranacak kişiler listesinde bulunan telefon numaralarını arayarak yetkili kişilere haber verilecektir. Bunların dışında özel güvenliğe (dahili interkom no: 680) ve  en yakın mahalli polis karakolu olan Merkez Efendi Polis Karakoluna durum telefonla bildirilecektir. ( telefon no:  0212  481 9295   )

Sitede herhangi bir yangın olması durumunda uygulanacak acil eylem planı özel güvenlik şirketi tarafından hazırlanmış olup, koruma ve güvenlik planları örneği için tıklayınız.

Genel yangın ihbar hattı: Alo itfaiye telefon numarası 110.

Categories: Kılavuz

Comments are closed.