Tarihçe için yorumlar kapalı

TERCÜMAN SİTESİNİN TARİHÇESİ ve YAPIM HİKAYESİ:

Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden ile toprak sahibi Tercüman Gazetesi (Kemal Ilıcak) tarafından başlatılan inşaat projesi (Proje başlangıçtan beri İTÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ FAKÜLTESİ PROFESÖRLERİNİN denetimi ile devam etmiş ve nihayete ermiştir), Kastelli’nin iflas etmesi nedeniyle yarım kalır. Bu esnada daire satın alanlar müthiş bir organizasyona imza atarak toplantı yaparlar. Bu toplantıda bir anonim şirket kurularak her bir daire sahibine 1 hisse verilmesine karar verilir. Ve Yönetim Kurulu seçilir…

Kurulan BİNAYAP İNŞAAT AŞ.’nin Yönetim Kurulu başkanı olarak işadamı YAŞAR GENÇ, yönetim kurulu üyeliklerine Av.MEHMET SAİT PAZARBAŞI, NECİP İMGA, YAVUZ DEMİRKAN seçilirler. Kooperatif kurmak yerine Anonim Şirket kurmayı tercih eden genel kurulun verdiği yetki ile İnşaat işleri KARASU İNŞAAT İLE yapılan sözleşme ile Saylan Karasu tarafından hızla başlar.

BİNAYAP AŞ. YÖNETİM KURULU’nun  uzun yıllar çalışmasının ardından ekibe başarılı işadamları CAHİT DEMİR, MEHMET SÜTÇÜ ve GÜVEN BİLGİN bey katılırlar. Özellikle BİNAYAP AŞ’nin son zamanlarında Cahit Demir beyin üstün katkıları ile biten inşaat nihayet daire sahiplerine teslim edilmiştir. Binayap İnşaat AŞ ise amacına başarılı bir şekilde ulaştığı ve daireleri teslim etmenin gururuyla tasfiye edilmiştir.

11 Mayıs 1991 tarihli Cumhuriyet gazetesinden alıntı:

İstanbul’un merkezinde rahat yaşama şansını yakalaym. • Sabit fiyat garantisi • 25 ay vade Hemen gelin, dilediğiniz daireyi seçin. Günlük yaşamın tüm dertlerinden kurtulun, İstanbulda ulaşım sorunu olmayan çağdaş bir mahallede yaşayın. • Cumartesi Pazar açığız. • Sizin için düzenlenen örnek dairemizi gezebilirsiniz. Tercüman Mahallesi ” İşte burada yaşanır ! ” Müteahhit Fırma *BİNAYAP. Tercüman Mahallesi daire sahiplerince kurulmuş olan anonim sirkettir. Kaynak: Cumhuriyet gazetesi arşivi.

BUGÜN İÇİN TERCÜMAN SİTESİNİ (ESKİ ADIYLA: TERCÜMAN MAHALLESİ) TAMAMLAYARAK,  DAİRELERİMİZDE OTURMAMIZI SAĞLAYAN, BUNUN İÇİN KENDİ İŞLERİNDEN DAHİ FERAGAT EDEREK, BEDELSİZ OLARAK EMEK VEREN; YAŞAR GENÇ, MEHMET SAİT PAZARBAŞI, NECİP İMGA, YAVUZ DEMİRKAN, CAHİT DEMİR, MEHMET SÜTÇÜ, GÜVEN BİLGİN , ŞİRKET MÜDÜRÜ TEKİN BEYE, VE KATKISI BULUNAN TÜM BİNAYAP İNŞAAT AŞ ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ.

Büyük zorluklar ve emeklerle tamamlanan Tercüman sitesi, bugün için 12 blok yöneticisi arasından seçilen yönetim kurulu tarafından yönetilmekte ve yapımında katkısı olan kişiler ve onlara yeni katılan yöneticiler tarafından hala korunmaya ve güzelleştirilmeye çalışılmaktadır.

Categories: Yönetim

Comments are closed.