Plaka Tanıma Sistemi için yorumlar kapalı

Bilindiği üzere siteye kayıtlı araçların otomatik olarak geçişini sağlayan plaka tanıma sistemi uygulaması devam etmektedir.

plaka-tanima-sistemi

Otomatik Plaka Tanıma Sistemi avantajlıdır

Plaka okuma sistemi uygulamasının sağlıklı olarak çalışması ve otopark sıkıntısı yaşanmaması için daire sakinlerine ve blok yöneticilerine düşen görevler vardır. Bunlar;

 1. Blok güncel listelerinin sürekli olarak site yönetimine aktarılması
 2. Her daire sakinin en fazla 2 araç kaydı yaptırabileceği ve bunun dışındaki araçlara misafir uygulaması yapılacağının duyurulması.
 3. Misafir girişinden giren araçların güvenlik uygulamasına gereken hassasiyeti göstermesi, aksi takdirde siteye alınmayarak plaka engelli listesine alınmasının anlayışla karşılanması.
 4. Plakası kayıtlı olan Site sakinlerinin kendilerine tahsis edilmiş girişi kullanmaları gerekmektedir. Misafir girişini kullanmak isteyen site sakinleri hem gereksiz şekilde beklemekte hem de site araç girişi önündeki trafiğin artmasına neden olmaktadır.
 5. Sitede oturup da sisteme kayıtlı olmayan araç ile siteye giren sakinlerinin misafir araç girişini kullanmaları gerekmektedir. Zira plaka okuma sistemleri yüzünüzü tanımaya yönelik biyometrik sistemler değil, aracınızın plakasını tanımaya programlanmış sistemlerdir.
 6. Siteye giriş yapan taksilerin plakalarının ve yolcusunu hangi blok ve daireye götürdüğünün sorgulanması zorunludur. (Tercüman Taksi’ye ait araçların siteye girişleri  otomatik plaka tanıma sistemine tanımlanmıştır).

Uygulamada bazı sakin ve misafirlerin geldikleri daireleri bildirmeme veya yanlış bildirme alışkanlıkları olduğu güvenlikçe tespit edilmekte ve bu araç sahipleri sürekli uyarılmakta ve hatta siteye girişleri önlenmektedir. Misafir girişli araçlar sürekli olarak takip edilmekte, verdikleri bilgilerin doğruluğu sorgulanmakta ve doğrulanmaktadır.

Çok yoğun günlerde ise güvenlik tarafından misafir araçların site içerisine alınmamasına tepkiler olsa da sakinlerin menfaatlerini korumak adına bu uygulamaya devam edileceği yönetim tarafından bildirilmiştir. Sonuç olarak 960 daireden oluşan sitedeki otopark kapasitesi 450-500 civarlarında olup, uygulamanın haklılığı malumunuzdur. Park yeri bulamıyorum dememek için  yukarıdaki hususlara uymak her site sahibinin öncelikli görevidir. Bu nedenle, sakin olmayanların plakalarını sisteme kaydettirmemek, gelen misafirlere durumu anlayışla karşılamalarını önermek de sakinlerin görevidir.

Güvenlik ve otomasyon sistemi ancak sizlerin yardımcı olması ile işlevsel hale gelecektir.

Araç ve plaka kayıt işlemleri nasıl yapılır?

 • Her daire en fazla 2 plaka bildirebilir.
 • Plakalar blok yönetimine bildirilir.
 • Blok yönetimi bir yazı ile araç plakasını Tercüman sitesi yönetimine (site müdürüne) bildirir.
 • Site müdürü güvenlik noktasına aracın ilgili daireye kaydedilmesi talimatı yazar.
 • Güvenlik plakayı sisteme kaydeder ve yine müdüriyetin verdiği talimatla önceden kayıtlı plakaları sistemden siler.
 • Özel güvenlik plaka sisteminde kayıtlı olmayan misafir statüsündeki araçları siteye almama hakkına sahiptir.

Not: Plaka okuma sistemine kayıt, doğrudan güvenlikçe yapılmaz. Site müdürünün onayı olmaksızın kayıt yapılmamaktadır. Bu nedenle plakalarınızı kendi blok yönetiminize iletmeniz gerekmektedir.

 

Categories: Haber, Kılavuz

Comments are closed.